Biografia

Arnold Gniwek to polski pianista znany z żywiołowych, młodzieńczych interpretacji oraz szczególnej dbałości o piękno dźwięku i niuanse wykonawcze. Debiutował w USA w marcu 2012 roku recitalem w Steinway Hall, Detroit. Koncertuje także w Polsce, Hiszpanii, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Słowacji, Ukrainie i we Włoszech. Współpracował z takimi dyrygentami jak m.in. Krzysztof Penderecki, Massimiliano Caldi, Szymon Kawalla.

Arnold Gniwek współtworzy duet fortepianowy „Rachmaninow Piano Duo” wraz z wybitną pianistką Darią Żurawlową. Duet od 2015 roku dał ponad sto koncertów w wielu prestiżowych europejskich salach, m.in. w NOSPR w Katowicach i Círculo Artístico w Barcelonie.

Artysta ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w  Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Jego nieustannym źródłem inspiracji jest zaprzyjaźnione grono wspaniałych muzyków i pasjonatów różnych specjalności, których spotkał na swojej drodze, a którzy wywierają znaczny wpływ na rozwój osobowości.

Wśród nagród na międzynarodowych konkursach można wskazać m.in.

  • III nagroda na XI Międzynarodowym Konkursie im. Eugenii Verdet w Barcelonie
  • I nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Luigi Zanuccoli” w Sogliano al Rubicone we Włoszech;
  • I nagroda i zaproszenie na debiut w Steinway Hall w USA na XV Międzynarodowym Festiwalu i Kursie Pianistycznym w Nałęczowie.
  • Laureat Estrady Młodych podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku;
  • II nagroda (I nie przyznano) na III Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi;
  • I nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach;